Workshop & Events


Výroba astrospeciálu EOS 100D
Jelikož se více zaměřuji na fotografování vesmíru, rozhodl jsem se pro výrobu fotoaparátu určeného pouze pro tuto oblast. Měl jsem možnost vyzkoušet Canon EOS 100D a zaujal mne svým výkonem, rozměry a především lehkostí a tak jsem neváhal a pořídil si ho. Byl to trošku risk, jelikož jsem nesehnal žádné podklady o sestavení vnitřních dílů a ani žádné rozměry, od kterých bych dokázal zjístit zda-li bude dostatek místa pro měděný pás odvádějící teplo z fotoaparátu, ale moje předpoklady se vyplnily a po odmontování zadního panelu s displayem se ukázalo že dostatek místa bude.

MODIFIKACE SNÍMAČE:
Základní úpravou byla modifikace snímače na kterou jsem si zatím sám netroufnul, jelikož jsem byl zřejmě prvním průkopníkem který se do takovéto úpravy 100Déčka pustil a neměl jsem žádné podklady o sestavení vnitřních částí atd. Přenechal jsem tedy modifikaci odborníkovi, který tento typ fotoaparátu ještě také neupravoval a trochu s tím bojoval, jelikož má jiné upevnění a seřizování snímače, než starší Canony, ale nakonec se vše povedlo.

CHLAZENÍ:
Následnou nezbytnou úpravou bylo chlazení snímače. Oproti mému dřívějšímu chladiči na EOS 60Da jsem chtěl mít 100D opravdu dokonale chlazené a tak došlo na destruktivní variantu. Při shánění součástek a materiálu se ukázalo, že bude problém sehnat vhodný měděný materiál, pro vedení tepelné energie. Nedařilo se mi sehnat „zbytky“ od pokrývačů, na šrotištích také neměli nic vhodného, ani v různých prodejnách nechtěli ustřihnout nějaký pás, pouze jako celou tabuli v řádech několika tisíc… Již jsem byl docela zoufalý a tak jsem znovu zavítal do nejmenovaného velkoskladu a se zoufalým pohledem a vysvětlením situace se mi podařilo uklecat obchodního zástupce a tak se mi povedlo sehnat půl metru měděného pásu, širokého 5cm a tlustého 1cm. Původně jsem chtěl něco tenčího, ale i tak jsem toho využil…

Základem bylo vyvézt z těla fotoaparátu měděný plech, který bude chlazen. Zadní část těla fotoaparátu prošla úpravou a to odmontováním modulu pro externí mikrofon, místo něj jsem přivedl teplotní čidlo, které bude na chladiči zobrazovat teplotu. Další úpravou bylo ořezání hran a přebytečných plastových částí v obou dílech, jak na těle, tak na zadní části s displayem, aby měl měděný pás co největší plochu a v těle dobře držel.

Jelikož nemám přístup k CNC strojům, musel jsem vše tvořit za pomoci domácího nářadí… Kotoučová bruska si opravdu užila, podařilo se mi zlomit několik vrtáků, které se vlivem tepla a roztahování materiálu v dírách rády sekaly. A ač jsem neustále používal ochranné brýle, až na vyjímky, kdy jsem například upínal do čelisti vrtačky vrták, ze kterého vystřelila špona a zapíchla se mi přímo do oka, proběhlo vše v pořádku a opět jsem se poučil, že ochranné brýle se sundávají, až když se s prací přestane :)

Ze zkušeností z chlazení na 60Da jsem měl strach z toho, aby se nedostala zkondenzovaná vlhkost do součástek ve fotoaparátu. Použil jsem na to speciální sprej (Electric Nano Protech), který tomu zabraňuje a vytváří ochrannou vrstvu. Abych nepoškodil samotné součástky na tištěném spoji a nedošlo i ke zkratu, použil jsem na jejich překrytí elektrikářskou pásku. Pro přenos tepelné energie až do všemožných záhybů jsem použil teplovodivou fólii, která je spojená s měděným pásem. Tuto fólii jsem roztáhl do všech dostupných částí na zadní straně fotoaparátu, aby odváděla i teplotu od ostatních funkčních součástek, které produkují teplo. Zadní stěna displaye je odizolovaná teploodraznou fólií, aby neubírala chlad z měděného plátu a zároveň, aby display nezamrzal.

Jelikož jsem chtěl mít fotoaparát použitelný i pro fotografování v terénu, vyřešil jsem upevnění chladícího systému jednoduchým způsobem na jeden jistící šroubek. A tak z těla fotoaparátu čouhá jen potřebná část měděného plátu… Abych zabránil vniknutí vlhkosti a následné kondenzaci, je prostor okolo měděného plátu zalepený pružným vodotěsným tmelem a z prostorů panelu pro externí zařízení jsou napevno vyvedeny kabely pro drátovou spoušť, USB a teplotní sondu. To vše je také zaizolováno proti vniknutí vlhkosti…

Chladič: opět je základem peltierův článek, chladící část je připevněna na měděný plát, který má na spodní straně dvě stěny, do kterých se zasouvá portikus, který je vyveden z těla fotoaparátu. Topná část peltierova článku je připevněná na chladič, na kterém je namontovaný ventilátor, který je upevněný na gumičkách, kvůli vibracím. Na měděném plátu je připevněna krabička s ovládáním a displayem teploměru. Pro ovládání otáček ventilátoru jsem použil regulátor. Měděné prvky jsou dále „obaleny“ mirelonem pro lepší izolaci před okolním teplem. Spoje a plochy na peltiérovém článku jsou potřené teplovodivou pastou pro lepší tepelný kontakt.

Systém je schopen ochladit fotoaparát o 25°C oproti okolí


Fotoaparát 12.000,-
Napáječ 100D (místo baterií) 950,-
Modifikace 2.000,-
Měděný pás 150,- (800,-)
Peltieruv článek 300,-
Chladič 1.050,-
Teplovodivá fólie 1.200,-
Ventilátor 300,-
SMD teploměr 350,-
Napáječ 12V, 4A 515,-
Ostatní ( krabička, vypínač, tmely, redukce, poštovné atd) 1700,-

Celkem: 20.515,-

#001 Test: 10min, ISO 3200. Horní část je výřez 1:1, spodní část je miniatura celé fotografie. (Až opadnou letní teploty, udělám ještě test například při -20°C atd...) #002 Zadní část fotoaparátu #003 Měděný pás a teplovodivá fólie #004 Bylo nutno předělat USB konektor #005 Zadní část fotoaparátu, v levé horní části je již odmontován modul externího mikrofónu #006 Teplotní čidlo #007 Kam nedosáhl kotouč, tam dosáhla pilka #008 Zalepená elektornika páskou proti poškození a zkratu a první vrstvení teplovodivé fólie #009 Usazení měděného plátu #010 Bylo nutno odřezat několik plastových částí i držáků displaye #011 Podlepená zadní část displaye s teploodraznou folií #012 Základní díly #013 Sestavení dílů s použitím teplovodivé pasty pro lepší tepelnou vodivost #014 Horní pohled #015 Z fotoaparátu čouhá jen nepatrná část #016 #017 #018 Bylo nutno dodržet precizní přesnost, aby díly do sebe dokonale zapadly a nevznikaly zbytečné tepelné ztráty špatným kontaktem #019 Dírka v měděném plátu slouží pro pojistný šroub #020 Sestavený chladící systém: chladič - peltierův článek - mědený adaptér #021 Peltierův článek je zaizolován a chráněn před vlhkostí #022 Prvotní spojení #023 Ovládací panel #024 První test #025 #026 #027 #028 #029 #030